Proč manuální lymfodrenáž? Lymfatická masáž

Účinek manuální lymfatické masáži cíleně dosáhneme:

  • blahodárný účinek na mnohé fyzické i psychické problémy
  • zrychlení toku lymfy v organismu a tím odvod škodlivých látek z těla ,očista organismu od odpadních a toxických látek- detoxikaci (obranyschopnost organismu – imunita, při akné, vypadávání vlasů, u častých zánětů dutin a angíny, bolestech hlavy, únavě a pod.)
  • vyprazdňování tukových buněk - zmírnění celulitidy a zlepšení napětí kůže a tkáně, jsou odváděny odpadní látky metabolismu -» zastavení procesu vzniku celulity
  • odstraňování lymfatických otoků (edémů) a pocitů těžkých nohou,rukou, uvolňuje tkáňové napětí a zbavuje bolesti při otoku např.(vhodné u osob vystavených dlouhodobému sezení, nebo stání, např. u zaměstnanců v kanceláři, nebo v obchodech)
  • zlepšuje pokožku dekoltu ,obličeje a napomáhá k prevenci vrásek.
  • zvýšení obranyschopnosti organismu – imunity  - můžeme odstranit časté nachlazení a alergie
  • urychleného vstřebávání hematomů - např. po úrazech, zlepšení hojení, předchází zánětlivým procesům
  • prevence varixů - křečových žil ,jizviček a pokožky všeobecně.
  • u poruch menstruačního cyklu jeho upravení
  • prokrvení, omlazení pokožky
  • proti migrénám – mohou být vyvolány tlakem nahromaděné lymfy (doporučujeme lymfodrenáž hlavy a krku)

  •  zrychlení metabolizmu

  • redukce váhy

  • uvolnění a relaxace organismu
  • neúspěšné pokusy o hubnutí.
  • váčky pod očima ,problematická pleť.napomáhá k prevenci vrásek.
  • Jizvy po operacích
  • Při opakování těchto masáží se můžou pronikavě zlepšit i neduhy v chronickém stavu

Doporučení pro klienty v den masáže nebo v průběhu kůry:

dodržovat pitný režim,omezit bílkoviny ve stravě,nepít alkohol, vynechat kávu a cigerety,psychický a fyzický odpočinek, jít brzy spát

Připrava na masáž

Vytvořte si příjemné prostředí - je možné pustit si uklidňující hudbu (flešku si vozím s sebou), můžete použít svíčky,aromalampu apod… Pro masážní lehátko je nutné vyhradit volný prostor 2,5m x 1,5m. Připravte si dva ručníky nebo osušky. Vše ostatní (papírové prostěradlo,papírový podhlavník)si vozím s sebou. Důležité je také Vaše vnitřní rozpoložení. Zapomeňte na stres a problémy. Uvolněte se psychicky, neboť to je první krok k uvolnění těla. Veďte v patrnosti, že Vás čeká lymfatická masáž, počítejte s tímto časem věnovaným relaxaci (min 60 min).
Důležitý předpoklad dobré masáže je hygiena maséra i Vaše. Pokud to je možné, před masáží se doma osprchujte. Voda nejenže odplavuje negativní energii, ale také tělo uvolní a uvede ho do přirozené energetické harmonie. Pokud jste zvyklí sprchovat se chladnější vodou, je vhodné se takto před masáží krátce vysprchovat a dát tělu signál, aby se připravilo. Po masáží je vhodná pouze teplá voda, která umocní příjemné uvolnění Vašeho těla.Pokojová teplota v místě masáže by měla být nejméně 21 st.C

LYMFATICKÁ MASÁŽ – ruční lymfodrenáž

Lymfatická masáž je zaměřena na lymfatický systém. Provádí se přesnými něžnými hmaty s velmi malým tlakem v určitém pořadí a rytmu hlazením pohybu kůže pod kterou jsou ukryty křehoučké lymfatické cévy.Tím rozpumpuje tok lymfy a popohání lymfu a zlepšuje tak její průtok mízním systémem.dochází k detoxikaci a zlepšení metabolizmu celého organismu. Nastartují se samouzdravovací procesy v těle.Lymfa  má schopnost odvádět škodliviny z organismu, podporovat detoxikaci, zvyšovat obranyschopnost organismu (imunitu). Lymfa má vliv na vstřebávání vody, bílkovin, tuků, tvorbu protilátek a likvidaci choroboplodných zárodků.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém (nebo také mízní systém) je skupina cév, které sbírají tkáňový mok, který se přestupem do lymfatických vlásečnic stává lymfou. Lymfa je tekutina proudící v lymfatických cévách, sbírá se z celého těla a vrací se do krve. Složení lymfy je podobné krevní plazmě. Lymfatický systém odvádí z tkáňového moku přebytečné bílkoviny, tuk, ale i škodlivé látky, odvádí je přes uzliny, které jsou pomocí bílých krvinek filtrovány, zpět do krevního řečiště. Systém brání šíření infekce a nádorového bujení. Podílí se nezanedbatelným způsobem na imunitním systému a detoxikaci lidského těla. Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj pohon. Tekutina - lymfa - se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí dýchacích pohybů hrudníku a stahováním kosterních svalů. Právě mělké dýchání, nedostatek pohybu, ochablost svalů a podkožních tkání jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek (toxinů) ve tkáních a kloubech. Lymfatické cévy jsou téměř v celém těle a slouží k odvodu škodlivin, které nahromaděním můžou vytvářet otoky.

Při různých nemocech bychom na lymfatický systém neměli zapomínat. Určitě zde existuje přímá souvislost s problémy pokožky - celulitida, akné, pokožka s velkými póry. Špatný lymfatický koloběh dále souvisí s únavou, různými otoky, trombózami, růží, pooperačními komplikacemi, zatížením jaterním. Játry za den proteče asi 1-2 litry lymfy. Pokud selže transportní a filtrační schopnost lymfy, pak náš organismus začne být zatěžován působením látek, které jsou pro tělo škodlivé.

Protože při lymfatické masáži dochází k hlubukému pročištění organismu, je dobré si ji dopřát:

  • na jaře nebo na podzim, kdy se tělo čistí
  • před operacemi - pooperační stavy jsou bez komplikací, rány se snadněji hojí a organismus se rychleji vrací do formy
  • po léčbách, např. po chemoterapii
  • před plánovaným otěhotněním

Po lymfatické masáži může nastat reakce organismu v podobě:

  •  únavy nebo naopak aktivity
  •  pocitu sucha v ústech
  •  bolestech hlavy, která však brzy odezní
  •  častějšího močení
  •  při problémech s akné může nastat zhoršení stavu pokožky

K nastartování lymfatického systému je dobré absolvovat kůru v rozsahu přibližně 8 hodin v průběhu max.jednoho měsíce. Kůry se odvíjejí od případných obtíží klienta, na začátku vždy proběhne konzultace, kdy je sestaven rozpis jednotlivých terapií.  Další vhodnou podporou je občasná jednorázová lymfatická masáž, doporučuji jednou měsíčně 2 hod. nebo zopakování celé kůry za půl až jeden rok. Pro správnou funkci lymfatického systému je důležitá životospráva.

Pro kosmetické účely se lze zaměřit jen na určitou část těla, např. obličej nebo nohy.

Toto pouze se souhlasem lékaře. Vždy, pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem.

Kdy se lymfodrenáž nesmí provádět:

- karcinom v aktivní fázi
- horečka
- zelený zákal
- onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, srdeční vady
- při bakteriálním či virovém onemocnění
- při nejasných břišních obtížích
- při akutním zánětlivém onemocnění žilním i kožním
- při otocích způsobených onemocněním ledvin a jater
- šestinedělí
- hyperfunkce štítné žlázy

Jak často má být lymfodrenáž prováděna:

- jako prevence obranyschopnosti organismu, detoxikace – alespoň jednou měsíčně
- jako prevence celulity, těžkých nohou, křečových žil – alespoň 2x měsíčně lymfodrenáž  
 dolních končetin, hýždí a bříška

- jako prevence proti migrénám 2x měsíčně – ošetření hlavy a krku
- odstranění, léčba celulity, otoků - min. 10 ošetření v intervalu 2 až 3 drenáží týdně, dále
 pak pokračovat 2x měsíčně

- akné – při akutní fázi denně, po týdnu pak 2x týdně

 

Ruční lymfodrenáž Doba trvání (min) Cena (CZK)
Konzultace, poradenství a diagnostika různá zdarma
nohy ze předu,zadu , hýždě, krk 60  250,-
břicho , hrudník ,krk 45 250,-
obličej, krk ze předu 45 250,-
ruce, krk ze předu 45 250,-
zadek,záda, krk ze zadu 45 250,-
obličej, ruce, nohy, krk 120 500,-

Jak si udělat lymfodrenáž sama?

 

Lymfatická masážruční lymfatické masáže

 

 

 

Pro lymfatický otok je typické, že je zpočátku měkký. Můžete v něm prstem tlačícím na kůži vytvořit důlek. Postupně však postižená část tuhne. Kůže je bledá a má sklon k pocení. Pro lymfedém je také typické, že je zpočátku nebolestivý. Pacienti však mohou mít pocit tíhy a napětí.

Lymfodrenáž a komprese

Léčba lymfedému je komplexní, dlouhodobá a náročná. Vyžaduje aktivní spolupráci pacienta, lymfoterapeuta i lékaře. Nejdůležitější metodou je lymfodrenáž a komprese. Lymfodrenáž – příjemná, nebolestivá a jemná technika, při níž má lymfoterapeut pomocí speciálních hmatů za úkol posílit původní, dosud zachovalou funkci mízního systému. Lymfodrenáž trvá 45 až 60 minut a provádí se jednou nebo dvakrát denně po dobu čtyř až šesti týdnů, případně jednou až dvakrát týdně dlouhodobě jako udržovací léčba. Ruční lymfodrenáž může být doplněna o ošetření přístrojem s vícekomorovými návleky, kdy tlaková vlna působí postupně se plnícími komorami návleku na postiženou oblast. Na přístroji lze samozřejmě nastavit výši tlaku v komorách, dobu i místo působení. Na lymfodrenáž navazuje vždy bandážování elastickými obinadly nebo navlečení stahovacích punčoch. Léčbu lymfodrenáží můžeme doplnit nejrůznějšími rehabilitačními cviky, které se vždy provádějí s bandáží.

Lymfedém je možné ovlivnit i pomocí léků, nejhojněji se užívají proteázy (systémová enzymoterapie či Wobenzym).

Chirurgické metody se provádějí velmi zřídka, pouze v přísně indikovaných případech a na několika málo pracovištích. Jedná se o rekonstrukční výkony na lymfatických cestách nebo jde o symptomatické, odlehčující, liposukční odstranění zmnožené podkožní tkáně.

Co je manuální lymfodrenáž?

 

Manuální lymfodrenáž je soubor speciálních hmatů, prováděných velmi jemně (malým tlakem - cca 40 mm Hg) a pomalým tempem. Manuální lymfodrenáží napomáháme odtoku lymfy z podkoží postižených lokalit povrchovým mízním řečištěm. Manuální lymfodrenáží vyvíjíme velmi jemný a pomalý tlak na kůži a podkoží. Manuální lymfodrenáž nesmí bolet. Vyvíjením vyššího tlaku bychom již prováděli klasickou masáž, která je zaměřena  na hlubší struktury - svaly, šlachy a fascie.

Manuální lymfodrenáž trvá 45-60 minut, dle závažnosti lymfedému.

Pokud je lymfatický otok již tuhý (fibrotizace), můžeme manuální lymfodrenáž doplnit ještě speciálními antifibrotickými hmaty.

Co je přístrojová lymfodrenáž?

Přístrojová lymfodrenáž je prováděna přístrojem,který se skládá ze dvou komponent: ze základní přístrojové jednotky a návleků na horní nebo dolní končetiny. Přístrojová jednotka vhání pomocí pump vzduch přes systém hadiček do vzduchových komor návleků. Vzduchové komory v návleku se navzájen překrývají a postupným nafukováním a vyfukováním komor se vytváří tlaková vlna. Návleky máme dvanáctikomorové (profesionální lymfoveny v lymfocentrech) a sedmikomorové (domácí lymfoveny).

Přístrojová lymfodrenáž pracuje obdobně jako manuální lymfodrenáž s tlaky 30-40 mm Hg a trvá asi hodinu.

Před manuání i přístrojovou lymfodrenáží musíme provést manuální lymfodrenáž center, která spočívá v ošetření centrálních sběrných uzlin a jejich vyprázdnění. Začínáme vždy ošetřením krku, po té se pacient hluboce prodýchá proti opoře rukou na břiše, ošetříme podpažní event. tříselné uzliny  a přilehlé lokality zdravé a až po té směřujeme k lokalitám s lymfedémem.

 

Zásady a doporučení pro pacienty s lymfedémem:

1. Vyhýbat se horkému prostředí (sauny, horká voda ve vaně, volit dovolenou na konci jara nebo pozdní léto, je vhodná dovolená na horách, fénování vlasů - nepouštět horký vzduch na postiženou končetinu !, kuchařky, pekařky - horký vzduch z trouby !, mytí nádobí horkou vodou !).

2. Volit volné pohodlné oblečení (široká ramínka u prádla), bavlněné, oblékat se navrstvěně, vyvarovat se přehřátí.

3. Na postižené končetině nenosit prstýnky, hodinky, tašku, kabelku nosit přes opačné rameno.

4. Nepřetěžovat postiženou končetinu (těžké nákupy, posilování).

5. Vhodné sporty: plavání, jízda na kole, severská chůze.

6. Nutná je prevence oděrek, poranění - práce na zahradě v rukavicích! Zranění ihned ořetřit! Je vhodné mít u sebe jodové pero, antibakteriální mast, roztok.

7. Dávat pozor na poštípání hmyzem! Používat repelenty!

8. Udržovat kůži na postižené končetině vláčnou, promazanou, kyselé pH kůže.

Zeštíhlující lymfatické masáže

Doba trvání: Podle potřeby a tělesného stavu

Funkce masáže: Jde o manuální lymfodrenáž problémových partií těla, především rukou, břicha, boků, hýždí a stehen. Manuální lymfodrenáží je možné zmenšit objem problematických partií za podpory tělové masky a podpůrných krémů o několik centimetrů. Lymfodrenáž rovněž systematicky podporuje imunitu. Lipedém (celulitidu) je možné zmenšit pomocí programu o 1-2 stupně – podle délky zeštíhlovacího programu.

Frekvence: Blok masáží, aplikovaných 2 - 3x týdně po několik týdnů podle stavu a cíle zmenšení objemu těla.

Co je manuální lymfodrenáž?

 

Manuální lymfodrenáž je soubor speciálních hmatů, prováděných velmi jemně (malým tlakem - cca 40 mm Hg) a pomalým tempem. Manuální lymfodrenáží napomáháme odtoku lymfy z podkoží postižených lokalit povrchovým mízním řečištěm. Manuální lymfodrenáží vyvíjíme velmi jemný a pomalý tlak na kůži a podkoží. Manuální lymfodrenáž nesmí bolet. Vyvíjením vyššího tlaku bychom již prováděli klasickou masáž, která je zaměřena  na hlubší struktury - svaly, šlachy a fascie.

Manuální lymfodrenáž trvá 45-60 minut, dle závažnosti lymfedému.

Pokud je lymfatický otok již tuhý (fibrotizace), můžeme manuální lymfodrenáž doplnit ještě speciálními antifibrotickými hmaty.

Co je přístrojová lymfodrenáž?

Přístrojová lymfodrenáž je prováděna přístrojem,který se skládá ze dvou komponent: ze základní přístrojové jednotky a návleků na horní nebo dolní končetiny. Přístrojová jednotka vhání pomocí pump vzduch přes systém hadiček do vzduchových komor návleků. Vzduchové komory v návleku se navzájen překrývají a postupným nafukováním a vyfukováním komor se vytváří tlaková vlna. Návleky máme dvanáctikomorové (profesionální lymfoveny v lymfocentrech) a sedmikomorové (domácí lymfoveny).

Přístrojová lymfodrenáž pracuje obdobně jako manuální lymfodrenáž s tlaky 30-40 mm Hg a trvá asi hodinu.

Před manuání i přístrojovou lymfodrenáží musíme provést manuální lymfodrenáž center, která spočívá v ošetření centrálních sběrných uzlin a jejich vyprázdnění. Začínáme vždy ošetřením krku, po té se pacient hluboce prodýchá proti opoře rukou na břiše, ošetříme podpažní event. tříselné uzliny  a přilehlé lokality zdravé a až po té směřujeme k lokalitám s lymfedémem.

 

Lymfatická masáž dolních končetinLymfatická masáž obličeje a hlavy za fajn cenu 150Manuální lymfodrenáž - lymfatické masáže - lymfodrenáže 4Manuální lymfodrenáž - lymfatické masáže - lymfodrenáže 2manuální lymfodrenáž